Critics Selection Awards 2023: The total winners record

Critics Selection Awards 2023: The total winners record

Critics Selection Awards 2023: The total winners record

The critics have formally weighed in.

Hosted by Chelsea Handler, the 28th Annual Critics Choice Awards aired reside Sunday on the CW, and supplied yet one more piece of the awards season puzzle after the Golden Globes revealed their picks earlier this week.

Heading into the evening, A24’s Everything Everywhere All at Once led the movie nominations with 14 nods, adopted by Steven Spielberg’s The Fabelmans with 11. On the TV aspect, ABC‘s hit comedy Abbott Elementary led with six, adopted by Better Call Saul‘s sixth and remaining season with 5.

When it was all stated and executed, All the things All over the place took the evening’s prime honor, Finest Image, in addition to Finest Supporting Actor (for Ke Huy Quan), Finest Director (for Daniel Kwan and Daniel Scheinert), Finest Authentic Screenplay, and Finest Enhancing.

Higher Name Saul dominated the tv awards, profitable Finest Drama Collection, Finest Actor in a Drama Collection (for Bob Odenkirk), and Finest Supporting Actor in a Drama Collection (for Giancarlo Esposito). In the meantime, Abbott Elementary and The Dropout each gained two awards apiece — Finest Comedy Collection and Finest Supporting Actress in a Comedy Collection for Sheryl Lee Ralph for the previous, and Finest Restricted Collection and Finest Actress in a Restricted Collection for Amanda Seyfried for the latter.

Elsewhere within the night, John Goodman offered Jeff Bridges with the Lifetime Achievement Award, whereas Kate Hudson offered the SeeHer Award to her Glass Onion costar Janelle Monáe.

The Critics Selection Awards, that are voted upon by the Critics Selection Affiliation, purpose to have fun the very best in cinema and tv annually, and might provide a much-needed increase to some awards campaigns within the lead-up to the Oscars annually. The CCA and the Academy, which votes on the Oscars, do not share membership although, so whereas the Critics Selection Awards winners typically do line up fairly properly with eventual Oscar winners, they are not an ideal bellwether of what the Academy may honor in March.

See the total record of 2023 Critics Selection Awards winners beneath.

Critics Selection Award Winners

Kevin Winter/Getty Pictures (3) Critics Selection Award winners Niecy Nash-Betts, Giancarlo Esposito, and Sheryl Lee Ralph

FILM

Finest Image

Avatar: The Means of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
WINNER: All the things All over the place All at As soon as
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Thriller
RRR
Tár
Prime Gun: Maverick
Ladies Speaking

Finest Actor

Austin Butler, Elvis
Tom Cruise, Prime Gun: Maverick
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
WINNER: Brendan Fraser, The Whale
Paul Mescal, Aftersun
Invoice Nighy, Dwelling

Finest Actress

WINNER: Cate Blanchett, Tár
Viola Davis, The Girl King
Danielle Deadwyler, Until
Margot Robbie, Babylon
Michelle Williams, The Fabelmans
Michelle Yeoh, All the things All over the place All at As soon as

Finest Supporting Actor

Paul Dano, The Fabelmans
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch, The Fabelmans
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
WINNER: Ke Huy Quan, All the things All over the place All at As soon as
Brian Tyree Henry, Causeway

Finest Supporting Actress

WINNER: Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Eternally
Jessie Buckley, Ladies Speaking
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, All the things All over the place All at As soon as
Stephanie Hsu, All the things All over the place All at As soon as
Janelle Monáe, Glass Onion: A Knives Out Thriller

Finest Younger Actor/Actress

Frankie Corio, Aftersun
Jalyn Corridor, Until
WINNER: Gabriel LaBelle, The Fabelmans
Bella Ramsey, Catherine Known as Birdy
Banks Repeta, Armageddon Time
Sadie Sink, The Whale

Finest Performing Ensemble

The Banshees of Inisherin
All the things All over the place All at As soon as
The Fabelmans
WINNER: Glass Onion: A Knives Out Thriller
The Girl King
Ladies Speaking

Finest Director

James Cameron, Avatar: The Means of Water
Damien Chazelle, Babylon
Todd Subject, Tár
Baz Luhrmann, Elvis
WINNER: Daniel Kwan and Daniel Scheinert, All the things All over the place All at As soon as
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Sarah Polley, Ladies Speaking
Gina Prince-Bythewood, The Girl King
S. S. Rajamouli, RRR
Steven Spielberg, The Fabelmans

Finest Authentic Screenplay

Todd Subject, Tár
WINNER: Daniel Kwan and Daniel Scheinert, All the things All over the place All at As soon as
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner, The Fabelmans
Charlotte Wells, Aftersun

Finest Tailored Screenplay

Samuel D. Hunter, The Whale
Kazuo Ishiguro, Dwelling
Rian Johnson, Glass Onion: A Knives Out Thriller
Rebecca Lenkiewicz, She Mentioned
WINNER: Sarah Polley, Ladies Speaking

Finest Cinematography

Russell Carpenter, Avatar: The Means of Water
Roger Deakins, Empire of Gentle
Florian Hoffmeister, Tár
Janusz Kaminski, The Fabelmans
WINNER: Claudio Miranda, Prime Gun: Maverick
Linus Sandgren, Babylon

Finest Manufacturing Design

Hannah Beachler, Lisa Okay. Classes, Black Panther: Wakanda Eternally
Rick Carter, Karen O’Hara, The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole, Avatar: The Means of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim, All the things All over the place All at As soon as
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, Elvis
WINNER: Florencia Martin, Anthony Carlino, Babylon

Finest Enhancing

Tom Cross, Babylon
Eddie Hamilton, Prime Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron, Avatar: The Means of Water
WINNER: Paul Rogers, All the things All over the place All at As soon as
Matt Villa, Jonathan Redmond, Elvis
Monika Willi, Tár

Finest Costume Design

WINNER: Ruth E. Carter, Black Panther: Wakanda Eternally
Jenny Eagan, Glass Onion: A Knives Out Thriller
Shirley Kurata, All the things All over the place All at As soon as
Catherine Martin, Elvis
Gersha Phillips, The Girl King
Mary Zophres, Babylon

Finest Hair and Make-up

Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Eternally
WINNER: Elvis
All the things All over the place All at As soon as
The Whale

Finest Visible Results

WINNER: Avatar: The Means of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Eternally
All the things All over the place All at As soon as
RRR
Prime Gun: Maverick

Finest Comedy

The Banshees of Inisherin
Bros
All the things All over the place All at As soon as
WINNER: Glass Onion: A Knives Out Thriller
Triangle of Unhappiness
The Insufferable Weight of Large Expertise

Finest Animated Movie

WINNER: Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Footwear On
Puss in Boots: The Final Want
Turning Crimson
Wendell & Wild

Finest Overseas Language Movie

All Quiet on the Western Entrance
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Shut
Resolution to Go away
WINNER: RRR

Finest Tune

“Carolina,” The place the Crawdads Sing
“Ciao Papa,” Guillermo del Toro’s Pinocchio
“Maintain My Hand,” Prime Gun: Maverick
“Carry Me Up,” Black Panther: Wakanda Eternally
WINNER: “Naatu Naatu,” RRR
“New Physique Rhumba,” White Noise

Finest Rating

Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino, The Batman
WINNER: Hildur Guðnadóttir, Tár
Hildur Guðnadóttir, Ladies Speaking
Justin Hurwitz, Babylon
John Williams, The Fabelmans

A Critics' Choice Television Award trophy is displayed at the 5th Annual Critics' Choice Television Awards at The Beverly Hilton Hotel on May 31, 2015 in Beverly Hills, California.

A Critics’ Selection Tv Award trophy is displayed on the fifth Annual Critics’ Selection Tv Awards at The Beverly Hilton Resort on Could 31, 2015 in Beverly Hills, California.

Christopher Polk/Getty Pictures

TV

Finest Drama Collection

Andor (Disney+)
Dangerous Sisters (Apple TV+)
WINNER: Higher Name Saul (AMC)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Combat (Paramount+)
Home of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Community)

Finest Actor in a Drama Collection

Jeff Bridges – The Previous Man (FX)
Sterling Okay. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
WINNER: Bob Odenkirk – Higher Name Saul (AMC)
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

Finest Actress In A Drama Collection

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Dangerous Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Community)
WINNER: Zendaya – Euphoria (HBO)

Finest Supporting Actor In A Drama Collection

Andre Braugher – The Good Combat (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Energy (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
WINNER: Giancarlo Esposito – Higher Name Saul (AMC)
John Lithgow – The Previous Man (FX)
Matt Smith – Home of the Dragon (HBO)

Finest Supporting Actress In A Drama Collection

Milly Alcock – Home of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Higher Name Saul (AMC)
WINNER: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Combat (Paramount+)
Rhea Seehorn – Higher Name Saul (AMC)

Finest Comedy Collection

WINNER: Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Higher Issues (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Canines (FX)

Finest Actor In A Comedy Collection

Matt Berry – What We Do within the Shadows (FX)
Invoice Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Solely Murders within the Constructing (Hulu)
WINNER: Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Canines (FX)

Finest Actress In A Comedy Collection

Christina Applegate – Lifeless to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Canines (FX)
WINNER: Jean Good – Hacks (HBO Max)

Finest Supporting Actor In A Comedy Collection

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Name Me Kat (Fox)
James Marsden – Lifeless to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
WINNER: Henry Winkler – Barry (HBO)

Finest Supporting Actress In A Comedy Collection

Paulina Alexis – Reservation Canines (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Homosexual Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Younger Sheldon (CBS)
WINNER: Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Finest Restricted Collection

WINNER: The Dropout (Hulu)
Gaslit (Starz)
The Lady from Plainville (Hulu)
The Supply (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Damage (AMC+)
Below the Banner of Heaven (FX)

Finest Film Made For Tv

Contemporary (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Film (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
WINNER: Bizarre: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Finest Actor In A Restricted Collection Or Film Made For Tv

Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Below the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Final Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)
WINNER: Daniel Radcliffe – Bizarre: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – That is Going to Damage (AMC+)

Finest Actress In A Restricted Collection Or Film Made For Tv

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Girl (Showtime)
WINNER: Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

Finest Supporting Actor In A Restricted Collection Or Film Made For Tv

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Affected person (FX)
Matthew Goode – The Supply (Paramount+)
WINNER: Paul Walter Hauser – Black Chook (Apple TV+)
Ray Liotta – Black Chook (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

Finest Supporting Actress In A Restricted Collection Or Film Made For Tv

Claire Danes – Fleishman Is in Hassle (FX)
Dominique Fishback – The Final Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Sweet (Hulu)
WINNER: Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Juno Temple – The Supply (Paramount+)

Finest Overseas Language Collection

1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Lawyer Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Good Good friend (HBO)
WINNER: Pachinko (Apple TV+)
Tehran (Apple TV+)

Finest Animated Collection

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Grownup Swim)
WINNER: Harley Quinn (HBO Max)
Star Trek: Decrease Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

Finest Discuss Present

The Amber Ruffin Present (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Present (NBC)
WINNER: Final Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night time with Seth Meyers (NBC)
Watch What Occurs Reside with Andy Cohen (Bravo)

Finest Comedy Particular

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clear Filth (HBO)
WINNER: Norm Macdonald: Nothing Particular (Netflix)
Would It Kill You to Giggle? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Associated content material:


#Critics #Selection #Awards #full #winners #record

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top